Blog

Anticelulitna vadba
Pri odpravljanju celulita se boste morale prej ali slej zateči tudi k redni telesni aktivnosti, še posebno kadar gre za celulit v kombinaciji s prekomerno telesno težo. Z redno telesno aktivnostjo se boste znebile maščobnih oblog, vaše mišice bodo bolj utrjene, izboljšal se bo tudi tonus kože.
Najbolje je, da pri vadbi kombinirate različne tipe vadbe ter tako ugotovite kaj vam najbolj odgovarja. Pri tem upoštevajte spodnje nasvete:
- 3 do 5-krat tedensko izberite aerobno aktivnost ter jo opravljajte od 30 do 40 minut,
- 2-krat tedensko opravljajte anaerobno aktivnost,
- v svoj telovadni ritual vključite vaje za utrditev kritičnih predelov.
Poleg aerobne in anaerobne vadbe ter specifičnih vaj za krepitev določenih delov telesa se v zadnjem času poudarja tudi učinkovitost HIIT treningov (visoko intenzivni treningi), posebnih treningov, ki se izvajajo na vibracijski površini (ang. acceleration training) ter izvajanje vaj za izboljšanje stabilizacije telesa (treningi za utrditev »globokih mišic«).
V nadaljevanju sta podrobneje opisani aerobna in anaerobna aktivnost, kmalu pa bo na voljo tudi e-knjiga za načrtovanje lastne anticelulitne vadbe. Več informacij o primerni vadbi za zadnjico, noge in boke ter o vadbi za izboljšanje stabilizacije trupa pa lahko preberete v blog objavah: (potem ko bodo blog objave bodo tukaj linki do njih)
Aerobna aktivnost
Aerobno aktivnost lahko najbolj preprosto opredelimo kot vsakršno gibanje, pri katerem se naš srčni utrip poveča, pride do povečanja temperature telesa, do zadihanosti in do potenja. Med najbolj priljubljene oblike aerobne aktivnosti sodijo hoja, tek in kolesarjenje, pa tudi vadba na orbitreku, rolanje, ples in skupinske vadbe.
Pri izvajanju aerobne aktivnosti je pomembno, da med celotno vadbo ohranjamo nizko intenzivnost. S takšno obliko vadbe učinkovito kurimo maščobe, izboljšujemo našo vzdržljivost ter pospešujemo prekrvavitev telesa.
Za ohranjanje zdravja se priporoča med 3 in 5 aerobnih treningov tedensko. Osebe, ki imajo prekomerno težo pa lahko to številko še povečajo. Pomembno je, da na začetku izberete lažje vadbe, kot je hoja, nato pa aktivnost počasi stopnjujete.
Anaerobna aktivnost
Anaerobno aktivnost pa bomo zaenkrat opredelili kot vadbo za moč in povečanje mišične mase. Če so bili še nekoč takšni treningi predvsem domena moških, pa se danes nad njimi navdušuje vse več žensk.
Redni anaerobni treningi so namreč odličen način za doseg bolj športnega videza telesa ter za izgradnjo želene oblike telesa. S pravilnim in rednim izvajanjem vaj krepimo mišice in izboljšujemo mišični tonus, kar vodi tudi v izboljšanje prekrvavitve telesa in v lepši videz kože.
Anaerobna aktivnost je navadno bolj zahtevna od aerobne ter traja manj časa. Pri njej se srčni utrip bolj poveča, naše telo pa porablja več kalorij. Med anaerobne aktivnosti prištevamo vadbo z utežmi, krožne treninge, treninge z lastno težo in HIIT (oziroma intervalne) treninge.
HIIT ali intervalni treningi
Intervalni treningi so posebno priljubljenimi med ljudmi, ki jim primanjkuje časa za vadbo. Temeljijo na izvajanju ene vadbe, na primer teka ali kolesarjenja, pri čemer v časovnih intervalnih spreminjamo intenzivnost vadbe.
Intervalni treningi so odlični za hitro izgubljanje kalorij, saj lahko v kratkem času porabimo precej kalorij. Prav tako krepijo mišice ter izboljšujejo vzdržljivost, zaradi česar lahko hitro opazimo napredek ter lažje nadaljujemo z rednim izvajanjem vadbe.
Najpogosteje se intervalni trening opravlja na sobnem kolesu ali pri teku. Trening traja 10 ali 20 minut, začne se z nekajminutnim ogrevanjem, nadaljuje z izmeničnem izvajanjem zelo intenzivnih in nizko intenzivnih intervalov, ki trajajo 1 ali 2 minuti ter konča z ohlajanjem. Takšno vadbo je priporočljivo opravljati dvakrat do trikrat tedensko.